sobota, 29 grudnia 2012

WODA TO ŻYCIE.... Konkurs - wygraj dietę dla siebie!

 
Wiecie, że na rynku mamy obecnie około 300 rodzajów wód butelkowanych, z czego tylko około 30 to wody zawierające składniki mineralne w takich ilościach, że mają one korzystne oddziaływanie na zdrowie?
Czy wiecie jaką wodę pić by korzystnie oddziaływała na Wasze zdrowie? Czy jak większość Polaków wybieracie wodę źródlaną, która kojarzy Wam się z naturą i nieskażoną przyrodą?
Dlaczego pijemy wodę o której mało wiemy? Dlaczego zamiast wody wartościowej wybieramy tą mniej przydatną dla zdrowia?

Woda źródlana dobrze się nam kojarzy - z czystością i naturą, dlatego tak chętnie ją kupujemy. Jednak zawsze warto sprawdzić przed zakupem jaki jest jej konkretny skład oraz przez kogo i gdzie jest produkowana. Woda tak jak pożywienie powinna dostarczać cennych składników odżywczych. Powinniśmy wycisnąć z niej, co się da - wapń, magnez, potas, jod, sód, fluor, żelazo…
Tadeusz Wojtaszek z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego twierdzi: „ Jeśli kupi Pani butelkę wody źródlanej i ją wypije, w organizmie nie zostanie nic z pożytecznych składników mineralnych. Z butelki wody mineralnej z dużą zawartością minerałów pozostanie ich odpowiednia ilość. Wody źródlane to wody o śladowej ilości składników mineralnych, a im mniej w wodzie minerałów, tym wartość zdrowotna mniejsza. Ba, woda pozbawiona składników mineralnych jest dla zdrowia wręcz szkodliwa. Widziała pani kiedyś rury, którymi płynie woda zdemineralizowana? Są zeżarte od środka. Bo ta woda jest tak chłonna, że zabiera ze sobą wszystko, co się da. Udowodniono, że po wypiciu pięciu litrów wody destylowanej człowiek umiera, bo ona rozrzedza elektrolity, wypłukuje wszystkie potrzebne składniki mineralne.”

Takiej właśnie wody z roku na rok pijemy jej coraz więcej…

Dobra woda mineralna powinna zawierać odpowiednią ilość składników mineralnych działających odżywczo lub fizjologicznie na organizm człowieka. Najbardziej wartościowe dla zdrowia z tego powodu są wody wysokozmineralizowane, o ogólnej mineralizacji ponad 1500 mg/l, które mogą wzbogacać naszą dietę o znaczące ilości poszczególnych składników mineralnych. Najbardziej liczą się te składniki mineralne, które w jednej porcji przeznaczonej do spożycia pokrywają co najmniej 15% dawki dziennego na nie zapotrzebowania. W przypadku wody mineralnej ilość tą ocenia się w stosunku do 1 litra. I wtedy woda taka ma działanie profilaktyczno- zdrowotne.

Do takich składników w wodach mineralnych pitych w celach profilaktyczno-zdrowotnych należą: magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo oraz dwutlenek węgla. Każdy z nich spełnia inną rolę w organizmie człowieka i potrzebny jest w różnej ilości.

Warto zwrócić uwagę na sód, który ma korzystne znaczenie dla osób wykonujących prace związane ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, dla sportowców i w czasie upałów, kiedy traci się duże ilości soli wraz z potem, co może być przyczyną osłabienia i złego samopoczucia. W takich sytuacjach powinno się pić wody mineralne o zawartości sodu i chlorków nawet w ilości do 1500 mg/l. Wody zawierające do 200 mg/l sodu nie mają większego wpływu na ogólny bilans sodu w organizmie, bo jego zwiększone spożycie wynika ze spożywania potraw zawierających znacznie większe ilości soli nawet do 14 gramów (14000 mg) w ciągu doby. Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, powinny unikać przede wszystkim słonych potraw.
Powinniśmy pamiętać, by przy wysokich temperaturach pić wody z dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu (to bardzo ważne) i chlorków, a unikać wód niskozmineralizowanych - niskosodowych (im więcej pije się takiej wody, tym mniej w organizmie sodu pozostaje, a to właśnie on jest podstawowym czynnikiem wpływającym na gospodarkę wodną naszego ciała i zapobiega odwodnieniu organizmu). Woda niskozmineralizowana i niskosodowa pita w trakcie upałów w błyskawicznym tempie "przepływa" przez organizm, wzmagając diurezę; wypłukuje cenne biopierwiastki i rozcieńcza w organizmie elektrolity, które stymulują pracę mięśni.

Dwutlenek węgla w wodzie czyli woda gazowana ma przede wszystkim znaczenie smakowe. Nie ma przeciwwskazań do picia wody z dwutlenkiem węgla dla osób zdrowych, a jedynie przy schorzeniach żołądka i strun głosowych, należy unikać picia wody gazowanej. Dwutlenek węgla drażniąc kubki smakowe, sprawia wrażenie orzeźwienia i przez to woda jest smaczniejsza. Wody gazowane ułatwiają trawienie pokarmów, ponieważ uwalniany z nich dwutlenek węgla oddziałuje na nasze kubki smakowe, pobudzając apetyt i zwiększając wydzielanie soków żołądkowych. Warto również sięgać po nie po wysiłku fizycznym - dwutlenek węgla ma moczopędne, co ułatwia wydalanie toksyn z organizmu. CO2 poprawia też ukrwienie nerek, sprzyja wypłukiwaniu bakterii oraz drobnych złogów – dlatego wody gazowane są szczególnie polecane w schorzeniach dróg moczowych. Poza tym jest czynnikiem bakteriostatycznym i dlatego woda gazowana jest pewniejsza bakteriologicznie i przez to zdrowsza.
Wybierając zatem dla siebie wodę trzeba zwrócić uwagę na podane wyżej podstawowe składniki mineralne i oceniać ich ilość w stosunku do potrzeb swojego organizmu.

(źródło: wodadlazdrowia.pl)

KONKURS – WYGRAJ DIETĘ IDEALNIE DOPASOWANĄ DO CIEBIE!

Nowy Rok nadchodzi wielkimi krokami i wielu z nas już podejmuje noworoczne postanowienia , że będzie lepiej się odżywiał, zaczyna dietę… A czy wiecie od czego zacząć? Czy odwiedziliście dietetyka, który ułożył Wam racjonalną i zbilansowana dietę? Na jakich podstawach opieracie swoje postanowienia zdrowego odżywiania?

Jak pisałam powyżej odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga ciału odpocząć i radzić sobie z przeciążeniem. Stwórzmy naszemu ciału okazje do odzyskania kontroli…
Jeśli poważnie myślicie o swoim zdrowiu i rozpoczęciu roku z nową, zdrową i zbilansowana dietą to mam dla Was idealny konkurs, którego sponsorem jest Uzdrowisko Wysowa, z którego pochodzi wysokozmineralizowana woda mineralna „Wysowianka” z naturalnym jodem. 1 litr „Wysowianki” zaspokaja 100% dziennego zapotrzebowania na jod.

Nagrodą w konkursie jest konsultacja dietetyczna ("on line") i indywidualnie ułożona dieta.
Dieta dopasowana do Ciebie – Twoich potrzeb, preferencji żywieniowych, zapotrzebowania organizmu i stanu zdrowia ( lub dla wskazanej przez Ciebie osoby ). Może to być dieta redukcyjna, oczyszczająca, dla sportowców lub osób aktywnie uprawiających sport, w stanie niedożywienia czy w jednostce chorobowej.
Zadanie konkursowe wymagać będzie jednak trochę wysiłku ;)

Napisz dlaczego to Ciebie powinniśmy wybrać…
Napisz nam o swoim celu, swojej motywacji w jego osiągnięciu i powodach dla których chcesz zastosować dany rodzaj diety.
Odpowiedź wyślij na maila (gwarantuje prywatność): pomidoribazylia@gmail.com – potwierdzę Ci, że go otrzymałam.
Zgłoszenia możecie wysyłać do dnia 15 stycznie 2013 godz. 23.59
Wyboru laureata dokonam wraz z przedstawicielką sponsora konkursu - Wysowianki.

Zapraszam!

1 komentarz:

  1. bardzo mądre rady ! bardzo fajnie czyta się twoje posty ,będę tutaj często zaglądała , zapraszam ciebie do wspierania mnie podczas mojej diety :) oprócz diety znajdziesz na moim blogu opisy wycieczek zagranicznych i krajowych :)


    http://perfektbin.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń