W aktualnym wydaniu magazynu FOOD FORUM ukazał się mój autorski artykuł na temat mojej walki z chorobą Hashimoto i wieloletnich poszukiwaniach odpowiedniej diety. Po przeanalizowaniu wielu publikacji, wyników badań na temat autoimmunologicznych chorób tarczycy stworzyłam dla siebie dietę, która już po kilku tygodniach stosowania przyniosła doskonałe rezultaty i poprawę samopoczucia . Po 15 tygodniach przeciwciała w tarczycy spadły z poziomu 680 do 370 !!!
Po publikacji artykułu dostałam wiele maili z zapytaniem o detale diety i jadłospis. Po szczegóły odsyłam Was do literatury pisma FOOD FORUM, które nadal dostępne jest w sieciach EMPIK. Jednak przychylając się do próśb zamieszczam zestawienie produktów dozwolonych i zabronionych w stosowanej przeze mnie diecie oraz przykładowy jadłospis takiej diety.
ZALECENIA ŻYWIENIOWE DOTYCZĄCE ŻYWIENIA W HASHIMOTO ZNAJDZIECIE TUTAJ
PRODUKTY DOZWOLONE W DIECIE BEZGLUTENOWEJ I BEZMLECZNEJ
- Ziemniaki w każdej postaci: bez panierki, zupy i chleby przygotowane na bazie mąki ziemniaczanej.
- Mleko migdałowe, orzechowe, kokosowe i ryżowe.
- Olej kokosowy jako substytut masła
- Świeże warzywa
- Świeże i suszone owoce
- Ryż w każdej postaci, mąka ryżowa.
- Kukurydza w każdej formie: placki kukurydziane, tosty, zupy i chleby kukurydziane z dodatkiem skrobi kukurydzianej.
- Większość orzechów
- Świeże mięso i kurczaki
- Jajka i majonez
- Amarantus
- Tapioka
- Kakao
- komosa ryżowa, kasza gryczana, jaglana,
- bezglutenowe płatki owsiane PROVENA
PRODUKTY ZABRONIONE W DIECIE BEZGLUTENOWEJ I BEZMLECZNEJ
- Mleko i produkty z mleka krowiego: śmietana, sery, jogurty, lody
- Wszelkie zboża zawierające gluten i produkty z ich zawartością
- Kasza manna, czekolada mleczna, kostka rosołowa
- soja w bardzo ograniczonej ilości
Dieta bezmleczna wskazana jest przez pierwszych 8 tygodni. Następnie stopniowo włączamy produkty mleczne fermentowane, sery i mleko.
Ja 2 razy w tygodniu spożywałam sery z mleka owczego, 1 raz w tygodniu jogurt sojowy.
I śniadanie
Płatki z mlekiem roślinnym
2 łyżki pestek słonecznika
1 łyżka orzechów włoskich
4 łyżki płatków gryczanych lub jaglanych
1 szklanka mleka orzechowego, migdałowego lub kokosowego
1 jabłko
Cynamon, kardamon
Płatki ugotuj na mleku przez ok 5-6 minut. Dodaj starte na tarce jabłko, słonecznik i orzechy. Dopraw.
II śniadanie
Kanapka z serkiem
2 kromki pieczywa bezglutenowego , 2 plastry szynki drobiowej bezglutenowej,
ogórek kiszony, szczypiorek, liście sałaty
Z podanych składników przygotuj kanapkę.
Obiad
Gulasz z fasolką
150 g polędwicy wołowej lub wieprzowej
1 szklanka fasolki konserwowej
2 pomidory z puszki
1 łyżka oliwy
50 g brązowego ryżu
Rozgrzewające przyprawy
Wołowinę pokrój w kostkę i wrzuć na rozgrzana patelnie, podsmaż. Dodaj pomidory. Podduś razem. Dodaj fasolkę, delikatnie wymieszaj i dopraw do smaku papryka, imbirem, chilli, kardamonem.
Ryż ugotuj i zjedz z gulaszem.
Kolacja
Zupa jarzynowa z lnem
1 filet z piersi indyka
pół opakowania mrożonki warzywnej
2 płaskie łyżki odtłuszczonego lnu mielonego
Tost z chleba bezglutenowego
Mięso wrzuć do gotującej się wody. Następnie dodaj warzywa i siemię lniane. Gotuj aż
mięso zrobi się miękkie. Po ugotowaniu wyjmij mięso, a warzywa zmiksuj. Do zupy dodaj pokrojone w kostkę mięso. Dopraw ulubionymi przyprawami i zjedz z tostem.
Jeśli macie pytania czy wątpliwości piszcie na maila: pomidoribazylia@gmail.com.
Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.
Jeśli potrzebujecie zbilansowania diety, konsultacji, zaleceń czy szczegółowego jadłospisu to zapraszam do gabinetu lub kontakt on line już na warunkach komercyjnych na: www.skutecznydietetyk.com.pl
Zalecenia żywieniowe w Hashimoto znajdziecie także tutaj
brawo, gratuluję Ci.
OdpowiedzUsuńja chorowałam na niedoczynność tarczycy. na razie odstawiłam hormony, ale wciąż muszę to kontrolować... jednak dzięki temu zaczęłam prowadzić zdrowy tryb życia i zwracać uwagę na to co jem. i czuję się lepiej niż przed diagnozą ;)
OdpowiedzUsuńTwój post też jest mi pomocny ;)
moja mama na to choruję i chętnie jej pokaże ten post ;)
OdpowiedzUsuńZapraszam :*
http://diamond-life-healthly.blogspot.com
Super, że piszesz o diecie przy Hashimoto, bo to temat wciąż mało znany, czasem ignorowany przez lekarzy i pacjentów. Zastanawia mnie kwestia nabiału. Czytałam, że wskazane jest jego kompletne wyłączenie, Ty polecasz włączenie go po 8 tygodniach - na jakiej podstawie określiłaś ten termin? Wyłączenie nabiału wydaje mi się bardzo problematyczne, stąd informacja znaleziona u Ciebie daję nadzieję ;-).
OdpowiedzUsuńGłównym elementem diety jest całkowite wyłączenie glutenu.
OdpowiedzUsuń8 tygodni bez nabiału ma zregenerować jelita i występujący zespół przesiąkniętego jelita. Potem włączamy nabiał, ale nie jemy go codziennie oraz w nadmiernych ilościach. Przed rozpoczęciem diety sugeruje także przeprowadzenie testów na nietolerancje pokarmową.
2 miesiące bez mleka krowiego to czas zaproponowany przez dr S.Cabot w jej publikacjach i w przypadku moim i kilku prowadzonych przeze mnie pacjentach przyniosło to oczekiwane rezultaty.
W artykule podałam dostępną literaturę w której znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat.
Bardzo dziękuję za odpowiedź :-). Czekam aktualnie na wyniki testów na nietolerancję i planuję kupić magazyn z pełną wersją artykułu. Mam nadzieję, że jeszcze będzie w Empiku. Pozdrawiam!
UsuńW razie wątpliwości pisz śmiało :) (pomidoribazylia@gmail.com)
UsuńWitajcie
OdpowiedzUsuńmiędzy innymi piszecie o badaniu na nietolerancje pokarmową, napiszcie proszę gdzie taką zrobić i ile kosztuje. Ja osobiście znalazlan jedno miejsce w Warszawie gdzie takie badanie robią i koszt jest ogromny bo 1900,- za 200 pokarmów. Z góry dziękuję
Proszę o maila na adres : anna.rychlowska@gmail.com, napiszę Pani gdzie i jak można takie testy zrobić. Pozdrawiam.
Usuńw końcu ktoś podaje dokładny jadłospis! :) jestem na diecie 4miesiace (w Swieta Wigilijne 2dni bez restrykcyjnej diety). początkowo anty tg zaczeło spadać, a miesiąc temu znowu skoczyło mimo diety :/ miałam wówczas grzybicę. czy to mogło być przyczyną? wracając do tematu...bardzo dziękuję, ze dzieli się Pani jadłospisem. niby wiem co mogę jeść, a czego nie, ale wciąż mam problemy z ilościami, ile białka, ile węgli, ile tłuszczy, co jeść na kolację. wnioskuję, że na kolację warzywa i chude mięso.
OdpowiedzUsuńWyślij mi proszę maila na adres: pomidoribazylia@gmail.com to prześlę Ci zalecenia żywieniowe dla osób z Hashimoto. Pozdrawiam, Anna
UsuńPisze Pani świeze warzywa, ale przy chorobie haschimoto nie zaleca sie strączkowych i warzyw z rodziny krzyzowych.
OdpowiedzUsuńStaram się układać dietę córce chorej na tę chorobę i mam spory z tym problem. Dziś poprosiła o gołąbki...w co mam je zawinąć?
Pani Ewo jak najbardziej w kapustę! Warzywa krzyżowe w chorobie Hashimoto można spożywać, ale w formie UGOTOWANEJ. Związku wolotórcze ulatniają się podczas gotowania ( gotujemy bez przykrycia). Zatem surówka z kapusty odpada, ale gołąbki czy gotowany brokuł bardz proszę.
UsuńA jak się pani odnosi do psiankowatych?
OdpowiedzUsuńPani rzeczowy artykuł trochę mnie wyciszył. Prawdopodobnie mam tę chorobę. Hormony jeszcze w normie ale anty tg 430. Czeka mnie biopsja. Oprócz wypadania włosów i kiepskich paznokci reszty objawów brak.Zaczęłam szperać po necie i jak się dowiedziałam, ze dieta bezmleczna, dieta bezglutenowa, pomidory nie, papryka nie, ziemniaki nie. To samo kapustne, marchew, kasza jaglana,gryczana, nasiona, orzechy, oleje, kukurydza, strączkowe, jajka no załamałam się. Dziś z poczuciem winy zjadłam surówkę z kapusty bo tak miałam wcześniej zaplanowane i byłam bliska poddania się. Teraz postanowiłam na początek wyeliminowac nabiał i gluten. I na tym poprzestanę. Pewnie i tak wytną mi tę tarczycę bo biopsja wyjdzie nie tak.
OdpowiedzUsuńco Pani za artykuły znalazła? Oczywiście że można jeść ziemniaki czy pomidory, kapuste ograniczyć bo leki się dobrze nie przyswajają(a Pani ejeszcze żadnych nie przyjmuje) ale to lek przyjmuje się rano jak zje Pani o 16:00 tą kapuste to myśle że dużego wpływu nie będzie to miało na jego przyswajalność. Można jeść orzechy, oleje, kukurydze, jajka może za szybko Pani coś czytała bo to nie prawda. Proszę więcej poczytać :)
UsuńWitam!
OdpowiedzUsuńDotarłam do Pani strony po przeczytaniu książki dr Cabot nt. tarczycy. Sama cierpię na poporodowe zapalenie tarczycy, które jest uznawane za jeden z wariantów choroby Hashimoto. Chciałbym pomóc jakoś swojemu organizmowi, żeby ustrzec się przed chorobą/chorobami autoagresywnymi teraz i w przyszłości. Niestety bardzo zmartwiła mnie informacja o stosowaniu diety bezglutenowej a zwłaszcza bezmlecznej.
Przepisy które Pani publikuje są bardzo ciekawe, ale niestety są zwyczajnie DROGIE. Mleko ryżowe kosztuje prawie 10 zł za litr, mleko sojowe 5zł....no a krowie ok. 3zł. Chciałabym też dowiedzieć się jak się Pani odnosi do składu tych produktów, bo jak czytam na etykiecie zawierają węglany, fosforany, maltodekstryny, gumy itp. Czy pomimo ich "bezmleczności" są one naprawdę zdrowe?
Na chorobę Hashimoto niestety nie chorują tylko ludzie bogaci. Są też tacy których nie stać na produkty z półek ze zdrową żywnością. Czy eliminując produkty zbożowe i mleczne, bez możliwości zastąpienia ich dużo droższymi zamiennikami nie nabawimy się niedoborów żywieniowych? I jak wtedy sobie radzić?
Choroba Hashimoto jest choroba niedoborów, które trzeba zdiagnozować, a potem uzupełniać. Dietę bezmleczną stosuje się w przypadku przepuszczalności jelita, które występuje u 90% osób chorujących na choroby autoimmunologiczne. Dieta bezglutenowa jest dietą drogą dlatego proponuję pieczenie chleba samodzielnie, przygotowywanie posiłków w domu bez bazowania na drogich półproduktach, które często zawierą chemiczne środki utrwalające i konserwujące. Mleka roślinne (poza sojowym, które jest niewskazane w hashimoto) z powodzeniem może Pani sama zrobić w domu - na blogu znajdzie Pani przepisy jak przygotować mleko migdałowe, kokosowe czy ryżowe. Jak Pani zauważyła nie promuje żadnego producenta, blog jest wolny od reklam bo staram się przekazać czytelnikom że dieta bezglutenowa może być smaczna, zdrowa i właśnie niedroga.
UsuńI po raz kolejny chciałabym podkreślić, że dieta w hashimoto musi być dopasowana indywidualnie pod stan zdrowia, odżywienia, preferencje smakowe chorego by nie dopuścić do pogłębienia lub powstania niedoborów.
Jeśli ma Pani jakieś pytania zapraszam do kontaktu mailowego - konsultacji on line dla osób chorujących na hashimoto udzielam za jeden uśmiech :)
Pozdrawiam, Anna
Sama chorowałam na poporodowe zapalenie tarczycy. Proszę się nie załamywać bo zazwyczaj mija ono SAMOISTNIE w ciągu roku od porodu. U mnie własnie tak było. Później trzeba jednak kontrolować tarczycę. U mnie wróciły problemy po roku. ATPO 654. Obniżyłam dietą i ...to jest BARDZO ważne SELENEM w postaci orzechów brazylijskich. Polecam się w razie pytań. Chętnie pomogę czy powiem co i jak było u mnie. Email: pawlowska.katarzyna@wp.pl Pozdrawiam serdecznie
UsuńPani Anno, bardzo ciekawy artykuł nt. właściwego odżywiania przy hashimoto. Od trzech lat wiem, że jestem posiadaczką tej choroby i udalo mi się po tym czasie zajść w ciążę. Początkowo przeciwciała aTPO wynosiły u mnie kilka tysięcy, a w miesiącu, w którym zaciazylam już tylko 600 (norma >60).Urodziłam zdrowego synka, chociaż w ciąży miałam wiele wątpliwości czy przyjmować suplementy z zawartością jodu. Endokrynolog zapewniał, że to dla dobra dziecka więc brałam, zwiększyłam też dawkę Euthyroxu.
OdpowiedzUsuńMam pytanie odnośnie obecnego okresu laktacji i powrotu do mojej formy fizycznej. Jaką dietę najbezpieczniej mogę zastosować tak aby dziecku nie zaszkodzić i dostarczyć wszystkich niezbędnych witamin i minerałów? Czy dieta bezmleczna może być bogata w wapń? Chcę zregenerować mój organizm po ciąży ale tym samym nie zaszkodzić dziecku. Czy dobrym pomysłem jest dalsze przyjmowanie witamin zawierających jod? Obecnie jestem drugi tydzień po porodzie. Proszę o poradę i serdecznie pozdrawiam :-) Ilona
Pani Ilono proszę o kontakt mailowy: pomidoribazylia@gmail.com
Usuńna ile kalorii jest wyliczony ten jadłospis?
OdpowiedzUsuńChoruje na hashimoto i nigdy zaden lekarz nie powiedzial mi ze jest dieta ktora mozna powstrzymac wzrost wagi zadne moje starania nie daja pozadanych efektow a to co czytam na tematdiwty hashimoto mam troche metlik czy nabial mozna jesc czy nie prosze o pomoc osoby z podobnym problemem co mozna jesc a czego nie
OdpowiedzUsuńChoruje na hashimoto i nigdy zaden lekarz nie powiedzial mi ze jest dieta ktora mozna powstrzymac wzrost wagi zadne moje starania nie daja pozadanych efektow a to co czytam na tematdiwty hashimoto mam troche metlik czy nabial mozna jesc czy nie prosze o pomoc osoby z podobnym problemem co mozna jesc a czego nie
OdpowiedzUsuńPostanowiłam napisać ponieważ już w tym wszystkim pogubiłam się. Po rozmowie z lekarzem rodzinnym postanowiłam iść do endokrynologa. Tsh w normie 2,8 aTPO 92,8. Jak Pani endokrynolog stwierdziła mam przewlekłe zapalenie tarczycy lecz nie wymaga to leczenia. Nie ukrywam że mną sporą nadwagę przy wzroście 165 ważę na dzień dzisiejszy 88 kg. W ostatnim roku przybrałam aż 12 kg. Źle się czuję...bolą mnie stawy....przychodzę z pracy to najchętniej położyłabym sie spać a w nocy budzę się po 3-4 razy....biore leki na nadciśnienie i na wysoki cholesterol ( z 320 w ciągu 3 m-cy spadł do 219)...tabletki antykoncepcyjne odstawilam w grudniu( nic waga nie spadła wręcz wzrosła)..wstaję rano opuchnięta....w ostatnim czasie potrafię jak na zawołanie rozryczec się... Nie jestem sobą....
OdpowiedzUsuńNie wiem co dalej robić...niby diagnoza jest ale jak mogę sobie jeszcze pomóc..czy iść do innego lekarza po tabletki ale chyba tutaj nie podlegam takiemu leczeniu....czy iść do dietetyka ponieważ nie wiem co mam dokładnie robić.
Staram się jeść regularnie.. Unikam ciężkich smażonych potraw.Jeśli mięso robię to tylko w piekarniku.Moją bolączką jest to że lubię mleko ale codzienni e nie piję tylko ewentualnie 3 max 4 razy w tyg. Wiele sobie odmawiam a waga rośnie...aż wstyd mi i nie mam ochoty na nic.
Proszę mi podpowiedzieć nakierować co mam robić.Mam wrażenie że zostałam sama z tym problemem. Pod warunkiem jak bym wydała pełno pieniędzy na kolejnych lekarzy lub dietetyków to może ktoś coś nakierowałby mnie.
Wiele na temat Hashimoto można znaleźć na stronie http://dietomat.pl, ale przy tej okazji chciałbym zwrócić uwagę na holistyczne podejście do leczenia tarczycy http://dietomat.pl/artykul/holistyczne-podejscie-do-leczenia-problemow-z-tarczyca-niedoczynnoschashimoto
OdpowiedzUsuńZwariować można przeglądając internet :) Na Pani blogu przeczytałam, że ryż w każdej postaci jest dozwolony - a na tej stronie: http://jaskiniowa-kuchnia.blog.pl/2016/02/16/hashimoto-czego-i-dlaczego-nie-jesc/ wprost przeciwnie. To samo się tyczy aramantusa - do tej pory myślałam, że wolno a na wymienionej wcześniej stronie piszą że nie wolno. Czy można gdzieś znaleźć dokładny spis produktów które można a których nie można - skąd mamy wiedzieć na której stronie są podawanie wiarygodne informacje? I co z tym ryżem????
OdpowiedzUsuńTeż zastanawia mnie problem czy jeść ryż czy tez nie
OdpowiedzUsuńPrzeczytałam i trochę więcej otuchy wlało się w moje serce;bardzo rozsądne i zdroworozsądkowe zalecenia! Mam od roku stwierdzone haszimoto i niedoczynność. Sama przeszłam na dietę bezglutenową, bezmleczną i unikam cukru. Mam też osteopenię i boję się, że sobie zaszkodzę. Mam trochę nadwagi! Byłam u 2 dietetyczek, które wyśmiały zalecenia żywieniowe przy haszi. Proszę o pomoc.
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńcała masa wątków to spam wszelkiego typu, szczególnie zachwalanie czegoś cudownego, co ma wpływ na poprawę naszego zdrowia, ale z reguły rujnuje nie tylko zdrowie, ale i portfel.
Dlatego jeżeli zależy Tobie na zdrowiu, a masz naprawdę chorą tarczycę, lub cierpisz na Hashimoto, to zajrzyj na stronę http://dietomat.pl/hashimoto i porozmawiaj z nami na czacie, poczytaj artykuły, a może zdecydujesz się na naprawę tego co nie działa w Twoim organizmie.
Pozdrawiam