środa, 20 lutego 2013

Warsztaty kulinarne "Witaminy, witaminy..."
Kilka dni temu w Szkole Podstawowej nr 52 na poznańskim Fabianowie odbyły się kolejne warsztaty kulinarne z zakresu Promocji Zdrowia.
Tym razem pod hasłem: "Witaminy, witaminy dla chłopaka i dziewczyny". Podczas zajęć dzieci poznawały dostępne owoce i warzywa wszystkimi zmysłami!
To doskonały sposób na naukę, integracje i kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych.
Dzieci zdobywają wiedzę o żywności w trakcie zabawy i wspólnej pracy, samodzielnie przygotowują posiłki i potrafią docenić wyższość takiej potrawy nad szybkim, kupnym jedzeniem.
Rozmawialiśmy o witaminach, składnikach mineralnych i o tym, jak ważne są one w naszym codziennym żywieniu.
Dzieci samodzielnie wykonały wielkie „bomby witaminowe” – sałatki: warzywną na waflach ryżowych i pysznej Crunchelli z dodatkiem oliwy z oliwek, sałatkę owocową oraz same przygotowały stół zwracając uwagę jak ważny jest sposób podania posiłku.
Ku zaskoczeniu nas wszystkich dzieci (wcześniej lekko zmotywowane) jadły z apetytem przygotowane przez siebie sałatki warzywne oraz naszą wielką sałatkę owocową, w której znalazły się wszystkie dostępne owoce - świeże i suszone. Hitem na warsztatach okazała sie m.in. suszona wiśnia oraz suszone jabłko.

Warsztaty odbyły się dzięki wielkiej hojności naszych Partnerów: firmie Kupiec, która dostarczyła nam wafle ryżowe, Cruchnellę i otręby,  marce  Fit&Easy dzięki której mieliśmy świeże sałaty, rukolę i jak się okazuje bardzo lubianą przez dzieci roszponkę. Fit& Easy dostarczyło nam też wspaniałe upominki dla dzieci i ich rodziców, z których część jest nadal niespodzianką :)  Od Monini mieliśmy oliwę z oliwek Il mini Monini, która była prawdziwym hitem podczas warsztatów.
 Część owoców egzotycznych otrzymaliśmy od delikatesów Alma, resztą owoców wsparli nas rodzice i autorka poniższego bloga :)


Wszystkim naszym Partnerom i Sponsorom serdecznie dziękujemy!


Zapraszam na fotorelację :)

Na początku zajęć przypomnieliśmy z dziećmi informacje z poprzednich warsztatów i uzupełniliśmy Piramidę Żywienia o kolejne elementy niezbędne w naszej diecie każdego dnia:  owoce i warzywa.
Dzieci chętnie opowiadały o przyniesionych przez siebie owocach i warzywach: jabłkach, bananach, pomarańczach, ale było także o brokułach, pomidorach czy przygotowany bardzo profesjonalny opis rzeżuchy i jej wartości odżywczych :)
W międzyczasie dzieci próbowały różnego rodzaje owoce: świeżego ananasa, melona, pomelo, liczi oraz suszone: figi, rodzynki, daktyle, morele, śliwki, jabłka i wiśnie, które najbardziej wszystkim zasmakowały.

Następnie dzieci za pomocą pytań zamkniętych i wierszyków odgadywały różnego rodzaju owoce i warzywa oraz pracowały zespołowo dopasowując zdjęcia owoców do drzew, dzieląc owoce na krajowe i egzotyczne oraz przyporządkowując witaminy do odpowiednich owoców. Wszystkie poradziły sobie z tym trudnym zadaniem znakomicie!
Dzieci poznały różnego rodzaju sałaty: zwykłe, endywię, cykorię, rukolę, roszponkę oraz rozmawialiśmy o ważnym elemencie diety - oliwie z oliwek.
W końcu nadeszła najbardziej wyczekana chwila czyli zajęcia praktyczne! Dzieci przebrały się w fartuszki i żwawo zabrały się do pracy :)Ostatnie decyzje i wskazówki przed pracą...


I słodkie uśmiechy do fotografa:


Do przygotowania naszej pierwszej bomby witaminowej użyliśmy różnego rodzaju mieszanek sałat Fit&Easy, rukoli oraz roszponki, która bardzo im zasmakowała :)


Sałaty doprawiliśmy jedynie oliwą z oliwek Il Mini Monini


i dokładnie wymieszaliśmy drewnianaymi łyżkami do sałatek


Nasza "bomba witaminowa" była gotowa:


Następnie każde z dzieci robiło swoją własną sałatkę na kawałku crunchelli z wykorzystaniem przygotowanych przez nas sałat ze swoimi ulubionymi dodatkami - pomidorkami, ogórkiem, papryką, kukurydzą, oliwkami czy pestkami granatu.


Było wesoło, lecz w pełnym skupieniu...
                                                   Choć bywały też chwile grozy...
Jednak nad wszystkim pilnie czuwałyśmy...


Na koniec wytężonej pracy dzieci same prosiły, by polać im przygotowane sałatki oliwą z oliwek Il Mini MoniniI piękne, pyszne sałatki były gotowe!
Dzieci zapamiętały, by nie łączyć świeżego ogórka z pomidorem :)
Po prostu sałatki doskonałe!
Po posprzątaniu stołów przyszła pora na drugą "bombę witaminową" czyli sałatkę owocową!
Z niektórymi owocami to była naprawdę ciężka praca...


...wymagająca skupienia...


...pracy wielu rąk...


i oczywiście odpowiednich testów organoleptycznych...


Na koniec już tylko sprzątanie i odpowiednie przygotowanie stołów...


Najbardziej pracowita i zdescypliwona drużyna młodych kucharzy czekała na sygnał, że można już próbować przygotowane smakołyki:Wszystkie stoliki były posprzątane i pięknie przygotowane, bo ważne jest także jak jemy...


Chwile oczekiwania przed konsumpacją... (dzieci już głodne ;))


i start!
A podobno dzieci nie lubią warzyw... :)


Na deser była wielka i pyszna sałatka owocowa, po którą ustawiła się spora kolejka...
         Dzieci zakończyły warsztaty z brzuszkami pełnymi witamin, uśmiechami na ustach i drobnymi upominkami od Fit&Easy.

Czeka ich jeszcze niespodzianka po oddaniu prac plastycznych przedstawiających wizualizacje wybranej witaminy...


Jeszcze raz dziękujemy naszym Partnerom i Sponsorom: firmie Kupiec, Fit & Easy, Monini i Alma za hojne wsparcie naszej akcji i prosimy o więcej :)
Kolejne warsztaty już za miesiąc!

5 komentarzy:

 1. ojej, dzieci i warsztaty kulinarne to zestaw wspaniały!
  już od najmłodszych lat trzeba je uczuć zdrowego odżywiania.
  widać, że im smakowało!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że dzieciaki mają okazję brać udział w takich warsztatach! Widać, że się dobrze bawiły i do tego te pyszności im smakowały :) Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super warsztaty! :) Chętnie zamieniłabym się z tymi dzieciakami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aniu- brawo. Jestem pełna podziwu dla Ciebie. Gratuluję pomysłu i organizacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super inicjatywa :) Popieram w 100% :)

  OdpowiedzUsuń