piątek, 23 listopada 2012

Warsztaty kulinarne "Ruch i woda zdrowia doda"


10 listopada w Szkole Podstawowej nr 52 Fundacji Familijny Poznań rozpoczęliśmy cykl warsztatów kulinarnych z zakresu Promocji Zdrowia. Na warsztatach dzieci przekonają się, że gotowanie może być świetną zabawą, a zdrowe jedzenie może być naprawdę pyszne! Zajęcia te, poprzez ciekawe gry i zabawy, wspólne gotowanie mają zachęcić dzieci do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Warsztaty są moim autorskim pomysłem, lecz byłyby niemożliwe do zrealizowania gdyby nie wsparcie kilku firm. W pierwszej kolejności wymienię firmę Kupiec, która wsparła mnie materiałami dydaktycznymi, przekazała nam czapki, fartuszki i całe mnóstwo swoich produktów, z których dzieci przygotowały pyszne i zdrowe przekąski.
Firma Kenwood nieodpłatnie wypożyczyła nam wspaniałą sokowirówkę, która okazała się hitem podczas warsztatów. Wszystkie dzieci chciały samodzielnie przygotować sobie sok ze świeżych owoców czy warzyw przy pomocy tej niesamowitej maszyny. Dzieci wyciskały także soki za pomocą wyciskarek i samodzielnie miksowały owoce blenderami. Do koktajli oraz zaspokojenia pragnienia po zajęciach sportowych, używaliśmy wodę mineralną Wysowianka przekazaną przez Uzdrowisko Wysowa.
Olbrzymie wsparcie trzymaliśmy także z firmy Monini. Dania z doskonałymi produktami Monini będziemy przygotowywać już niebawem...:)

Nasze pierwsze warsztaty rozpoczęliśmy pod hasłem:"Ruch i woda zdrowia doda".
Dzieci przygotowywały świeże soki owocowe i warzywne oraz zdrowe przekąski z produktów pełnoziarnistych oraz owoców, ale przede wszystkim brały udział w zajęciach karate prowadzonych przez instruktorkę z Akademii Karate oraz w zajęciach Hip Hopu przeprowadzonych dzięki życzliwości Fitness Klubu Maestro
Zajęcia fizyczne były dla dzieci świetną zabawą oraz możliwością poznania nowych rodzajów aktywności.
Wszystkie zdjęcia (których jest prawie 200) robione były przez najlepszego fotografa w Poznaniu - P. Marcina Bany ze Studia We Dwoje i jego przesympatyczną małżonkę.

Wszystkim Sponsorom jeszcze raz bardzo dziękujemy!!!

Dziękuję też Głosowi Wielkopolskiemu za wsparcie medialne, rodzicom dzieci za pomoc w przygotowaniach, wychowawczyniom i Dyrekcji Szkoły za wsparcie i zaangażowanie.

Dzięki Wam wszystkim pomożemy naszym dzieciom zdrowiej - więc mądrzej żyć.


Zaczynam więc to na co wszyscy z niecierpliwością oczekują - fotorelację!


Warsztaty zaplanowaliśmy na godz. 8.30 - do tego czasu wszystko było gotowe...Pozostały jedynie drobne szczegóły techniczne i merytoryczne do omówienia...
 

oraz ukojenie nerwów przed zajęciami z tak "silną" grupą drugoklasistów...
Taka terapia zawsze pomaga :)Dzieci powitały mnie głośno i radośnie :)
Po powitaniu i przedstawieniu planów warsztatów rozmawialiśmy o tym, jak dbamy o nasze zdrowie. Dzieciaki doskonale odpowiadały na zadane pytania i wspaniale radziły sobie z zadaniami.
Rozmawialiśmy o podstawie Piramidy Zdrowia czyli aktywności fizycznej. Następnie przeszliśmy do kolejnego elementu Piramidy czyli wody - dyskutowaliśmy o tym co powinniśmy pić, a czego unikać.
Wszystkie dzieci teorię znały doskonale, więc nadeszła pora na przeniesienie tego na część praktyczną :)Dzieci podzielone klasami brały udział w zajęciach karate z przesympatyczną instruktorką z Akademii Karate.
Były też elementy szermierki...


Strasznie groźnie wyglądali ;))

Wszystkie dzieci dostały dyplom za udział w zajęciach z Akademii KaratePo zajęciach karate przyszła pora na zajęcia  Hip-Hopu z instruktorką z fitness klubu Maestro

Po tak intensywnych zajęciach fizycznych przyszła pora na odpowiednie nawodnienie młodych organizmów i dostarczenie im  witamin z owoców i warzyw...


Wyczekiwana przez dzieci zmiana garderoby :) Wszystkie dzieci przebrały się w czapy kucharskie i fartuszki z Kupca. Wyglądali jak mali profesjonalni kucharze :)


Chwila namysłu i skupienia... i do pracy :)


Owoce były profesjonalnie wyciskane i miksowane w przeróżnych kombinacjach....


I w końcu długo oczekiwana praca z sokowirówkami Kenwood... Nawet dziecko to potrafi! :))Sok marchewkowo-jabłkowo-gruszkowy w trakcie produkcji ;)


Profesjonalne analizy sensoryczne soków...I kolejne kompozycje smakowe...


Dziecinnie proste do zrobienia, a jakie pyszne!


Praca zespołowa daje smakowite wyniki!


I kolejna degustacja... pysznie i zdrowo :)Soczki marchewkowe zrobione samodzielnie w sokowirówce smakują najlepiej!


Więc pora na kolejną turę! Brzuszki zostały napełnione zdrowymi sokami warzywno-owocowymi więc pora na małe porządki.


Po ciężkiej pracy fizycznej przyszła pora na wytężenie małych umysłów - rozmawialiśmy o kolejnych produktach z Piramidy Zdrowia, które powinniśmy spożywać codziennie - produkty zbożowe, oliwa z oliwek. Dzieci doskonale radziły sobie z  zadaniami i pytaniami.
Stawiam na śniadanie - to kolejny etap naszych rozważań o zdrowym odżywianiu - rozmawialiśmy o tym jak ważne jest jedzenie śniadań, co powinno się jeść na śniadanie, a czego unikać, jak ważne jest jedzenie drugiego śniadania.
Na śniadaniowych zajęciach praktycznych dzieci przygotowywały przekąski z owoców oraz produktów pełnoziarnistych dostarczonym nam przez firmę Kupiec. Mieliśmy do dyspozycji wafle i mini wafelki ryżowe, płatki owsiane, otręby granulowane oraz crunchellę, która była zdecydowanym faworytem.... wśród dzieci i dorosłych ;).
Przekąski miały być zdrowe i kolorowe. Mieliśmy zwierzątka na wafelkach ryżowych, buźki, potwory i kosmitów. Było naprawdę przepysznie i bardzo kolorowo!Wspólne gotowanie to naprawdę świetna zabawa i wielka radość, która zbliża i dużych i małych...
Pierwsze warsztaty osobiście uważam za udane :) 
Kolejne już niebawem, gdzie będziemy rozmawiać o potrawach wigilijnych , rybach oraz wspólnie dekorować pierniczki oraz domek z piernika. Będzie świątecznie, aromatycznie, pysznie i zdrowo :)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim naszym Partnerom i Sponsorom  (i  nieśmiało proszę o dalsze wsparcie)...
 
Jak widać na zdjęciach ZDROWE NIE ZNACZY NUDNE!
 To ile dzieci wyniosą z tych warsztatów i wprowadzą w swoje codzienne życie zależy przede wszystkim od WAS DRODZY RODZICE!
Wspierajcie swoje dzieci w drodze do zdrowego i mądrego życia.3 komentarze: