piątek, 4 stycznia 2013

Dieta Paleo



Zdjęcie źródło: nutrina.pl


Jak obiecałam jakiś czas temu, będę Wam  po krótce opisywać najmodniejsze diety. Po Nowym Roku jest chyba najwłaściwszy moment na to :)

Dzisiaj chciałam Wam krótko przedstawić dietę, która robi się coraz bardziej popularna w Polsce i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - to DIETA PALEO, zwana inaczej dietą jaskiniowca lub też dietą epoki kamienia łupanego.
Dieta paleo została opisana szczegółowo przez dr. Lorena Cordaina w książce: „Dieta paleo. Strać na wadze i żyj zdrowo dzięki diecie, do której zostaliśmy stworzeni” (Wydawnictwo Literackie 2011).
Autor odwołuje się wprost do wyników badań przeprowadzonych przez kierowany przez niego zespół, ale także innych naukowców. Dr Cordain twierdzi,że udało mu się w miarę dokładnie zrekonstruować dietę ludzi pierwotnych, a więc taką, która – jego zdaniem – jest optymalna dla naszego organizmu, pozwala zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę.
Od początków swoich dziejów człowiek był łowcą - zbieraczem. Jadł to, co upolował i znalazł na ziemi, w wodzie, na drzewach. Trwało to blisko 2,5 mln lat, przez ten czas nasz organizm doskonale przystosował się i nauczył czerpać ze zdobywanych w ten sposób produktów potrzebną energię i siły. Jednak ok. 12 tys. lat temu rozpoczęła się tzw. wielka rewolucja neolityczna, w wyniku której człowiek zmienił sposób życia i przestał być wciąż przemieszczającym się łowcą - zbieraczem, by stać się osiadłym hodowcą - rolnikiem. Ten fakt miał daleko idące konsekwencje: pojawiły się nadwyżki żywności i zaczęła być ona przetwarzana, z czasem coraz bardziej...

Zdaniem dr Cordaina problemy ze zdrowiem są wynikiem tego, co współcześnie jemy i w jaki sposób próbujemy się odchudzać, stosując pozornie zdrowe diety. Skuteczność diety paleo podkreśla argumentem, że odżywianie naszych przodków paleotycznych powodowało, iż nie znali oni problemów takich jak otyłość czy też choroby serca, które są powszechne w obecnych czasach.
Wg autora dieta paleo jest propozycją na sposób życia, a nie doraźną dietę odchudzającą. Pokazuje, że jedząc produkty, do których jesteśmy genetycznie przygotowani możemy uniknąć wielu chorób i zyskać dobre zdrowie i wygląd.

Założenia diety:
Po pierwsze zakłada ona równowagę między spożyciem produktów roślinnych i zwierzęcych. Po drugie określa właściwe proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów: białka ma być więcej, a węglowodanów mniej niż w typowych dietach odchudzających. Podstawowe produkty tej diety to chude mięso (idealna jest dziczyzna, owoce morza), owoce i warzywa, które nie zawierają skrobi (czyli wykreślone są np. ziemniaki).

Najlepiej menu diety paleo układać tak, by zawierało:
» stosunkowo dużą ilość białka zwierzęcego w porównaniu z typową dietą odchudzającą
» dobre węglowodany z owoców i warzyw, nie ze zbóż czy bogatych w skrobię bulw
» dużo błonnika z ubogich w skrobię owoców i warzyw
» umiarkowaną ilość tłuszczu, z przewagą dobrych (jedno- i wielonienasyconych) i niemal w równych ilościach tłuszcze omega-3 i omega-6
» wyroby o wysokiej zawartości potasu i niskiej zawartości sodu
» produkty o niskim ładunku zasadowym
» produkty bogate w witaminy i minerały


Zasady diety paleo:

Składa się ona z 3 poziomów:

I poziom - 3 posiłki otwarte

II poziom - 2 posiłki otwarte

III poziom - 1 posiłek otwarty



Posiłek otwarty, to dowolny posiłek na jaki masz akurat ochotę. Możesz go jednak stosować tylko asekuracyjnie w sytuacjach awaryjnych, kiedy jesteś poza domem z przyjaciółmi lub masz na coś wyjątkowy apetyt. Liczba posiłków otwartych przypadająca w danym tygodniu została pokazana powyżej.


Poziom I dla początkujących – wprowadzenie zasad paleo

Na tym poziomie zasady paleo stosujesz w co najmniej 85%. Możesz robić odstępstwa od diety, ale nie większe niż 15% ilości spożywanych posiłków. Ten poziom trwa od 2-4 tygodni.


Poziom II na utrzymanie masy ciała

Dietę paleo stosujesz w 90%. Masz mniej posiłków otwartych. Jeśli nie musisz się odchudzać nie musisz przechodzić do poziomu III. Zasady drugiego poziomu mogą być wg badacza stosowane całe życie.


Poziom III dla zaawansowanych – utrata kilogramów z paleo

Tutaj już praktycznie nie możesz pozwolić sobie na odstępstwa od diety. Mogą pojawić się one jedynie w sytuacji naprawdę awaryjnej. Możesz zmienić tylko 1 posiłek w tygodniu na inny niż mówią zasady paleo.


Produkty zalecane w paleo:

Wszystkie chude mięsa, ryby, owoce morza.
Wszystkie warzywa i owoce nie zawierające skrobi.


Zalety diety paleo:
  • Przy dłuższym stosowaniu eliminuje takie zagrożenia zdrowia, jak: otyłość i związane z nią choroby serca
  • zgodna z naszym kodem genetycznym
  • dostarcza organizmowi wyłącznie dobrych tłuszczów
  • nie powoduje efektu jo-jo, ponieważ spadek wagi następuje powoli
  • jest ona bogata w błonnik, który osłabia poczucie głodu i sprawia, że maleje ochota na to, aby podjadać między posiłkami.

Wady diety paleo:
  • nie daje szybkich efektów w postaci zmniejszenia wagi
  • restrykcyjna dla miłośników fast foodów i gotowych dań
  • wymaga całkowitej zmiany nawyków żywieniowy właściwie na zawsze
  • obecność dużej ilości białka, które nie należy do produktów łatwo strawnych, jeżeli zatem dieta paleo ma być skuteczna, a jej wpływ na organizm wyłącznie pozytywny – wskazane jest pamiętanie o zaletach przyjmowania dużych ilości płynów, najlepiej herbat ziołowych oraz wody mineralnej.
  • mogą wystąpić problemy z zaparciami


Przykładowy plan posiłku dla poziomu I

śniadanie: otwarte
drugie śniadanie: sałatka z kurczakiem i migdałami, herbata ziołowa
Obiadokolacja: pomidor i awokado
grillowana pierś indyka bez skóry
Brokuły, marchewka i karczoch gotowane na parze
porcja świeżych borówek z rodzynkami i migdałami
woda z cytryną
Przekąski: suszona wołowina, gałązki selera

śniadanie: porcja jabłek pokrojonych w kostkę ze startą marchewką i rodzynkami
jajka w koszulkach
filiżanka kawy bezkofeinowej
drugie śniadanie:sałatka z tuńczyka
garść migdałów
woda z cytryną
Obiadokolacja:
ślimaki
zielona sałata
grillowany filet z halibuta
szparagi gotowane na parze
kiwi i mandarynki
kieliszek białego wytrawnego wina
Przekąski: suszona wołowina, marchewka


Poziom II - w tygodniu dopuszczalne są dwa posiłki otwarte
śniadanie otwarte
potrawka z wołowiny i szpinaku
herbata ziołowa

Obiad: kawałki pomidora i ogórka maczane w oleju lnianym
Filety z łososia w sosie curry
Brukselka gotowana na parze
Mandarynki
woda mineralna
Przekąski:Jabłko i pikantna suszona wołowina



Moim zdaniem ze względu na znacznie zmienione proporcje głównych składników pokarmowych w diecie paleo, pomimo innych szczytnych jej celów i założeń , dieta nie jest godna polecenia i stosowania. W szczególności osoby chorujące na cukrzycę pomimo zapewnień autora nie powinny z nią eksperymentować.
Tylko odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca zarówno białka, tłuszczów, jak i węglowodanów warunkuje zdrowie.
Wszystkich szukających zdrowej i zbilansowanej diety zapraszam do konkursu, gdzie można wygrać konsultacje dietetyczną. Szczegóły tutaj.


5 komentarzy:

  1. Nigdy nie przemawiały do mnie tego typu diety ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja słyszałam. Nastolatka była na tej diecie i wylądowała w szpitalu na anoreksje... Była sucha jak patyk a mówiła ze taka nie jest i nawet w szpitalu starała się ćwyczyć...

    W radiu z kolei śmiali się z tej diety. powiedzieli tak " chleba nie można, mąki nie można, mleka i jego przetworów nie mozna.... To nie dziwie się czemu jaskiniowcy wyginęli" ^_^

    OdpowiedzUsuń
  3. A moim zdaniem to bardzo dobra dieta - jeśli ktokolwiek poszukiwał kiedyś informacji dotyczących zdrowego odżywiania, to z pewnością trafił na informacje o szkodliwości zbóż (przede wszystkim pszenicy i zawartego w niej glutenu, które ta dieta eliminuje) oraz trudności trawienia laktozy u osób dorosłych (stąd ograniczenia w spożywaniu nabiału). Ale co ja będę przekonywać mądrych... nie moja sprawa, nie moje zdrowie.

    A a propos komentarza powyżej - dziewczyna miała najprawdopodobniej zaburzenia odżywiania, które w żadnym stopniu nie były spowodowane tą dietą, a stanem psychicznym. No ale wiadomo... "słyszałam, mówili w radiu" ... i tworzy się "święta" prawda.

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja mysle, ze jezeli sie bedzie jadlo, a nie zarlo i samemu przygotowywalo swoje posilki/ewentualnie posilalo sie w miejscach, gdzie serwowane jest zdrowe jedzenie, a nie jadlo dan gotowych i fast foodow na miescie, to wystarczy :)

    OdpowiedzUsuń